Strona główna
Dni wolne
Tutaj jesteś

Kiedy wolne od szkoły? Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym

13 października, 2023 wolne od szkoły

Kalendarz dni wolnych od szkoły to temat, który z pewnością budzi zainteresowanie zarówno uczniów, jak i rodziców. W trakcie roku szkolnego dzieci i młodzież oczekują z niecierpliwością na przerwy od nauki, a rodzice często planują rodzinne wypady czy zajęcia dodatkowe w tych okresach. Jednak, aby skorzystać maksymalnie z tych dni, ważne jest, aby znać kalendarz dni wolnych od szkoły i zrozumieć, jakie okazje oferują. W tym artykule omówimy, kiedy dokładnie uczniowie mają dni wolne od zajęć szkolnych i jakie możliwości dają te przerwy w nauce.

Z artykułu dowiesz się:

 • Kiedy jest wolne od szkoły?
 • Jak wygląda kalendarz na rok szkolny 2023/2024?
 • Kiedy jest zimowa przerwa świąteczna?
 • Kiedy są ferie zimowe 2023/2024?
 • Na jakie dni przypada egzamin po 8 klasie?
 • Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

Jakie są dni wolne od szkoły 2023/2024? Kalendarz roku szkolnego

 • Ferie zimowe: Feriową przerwę uczniowie zazwyczaj mają w lutym. Dokładne daty ferii mogą się różnić w zależności od regionu.
 • Ferie wiosenne: Niektóre regiony Polski mają także ferie wiosenne, które przypadać mogą na marzec lub kwiecień.
 • Wielkanoc: Względnie krótka przerwa na Wielkanoc, która obejmuje Wielki Czwartek i Wielki Piątek.
 • Święto Pracy: 1 maja to dzień wolny od szkoły, obchodzony jako Święto Pracy.
 • Narodowe Święto Niepodległości: 11 listopada to inny dzień wolny od szkoły w Polsce, obchodzony na cześć odzyskania niepodległości.
 • Boże Narodzenie: Okres świąt Bożego Narodzenia to dłuższa przerwa, zazwyczaj od ostatnich dni grudnia do początku stycznia.
 • Inne święta i dni ustawowo wolne: W Polsce istnieje kilka innych dni ustawowo wolnych od pracy, które mogą być wolne także od zajęć szkolnych, takie jak Trzech Króli (6 stycznia), Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Boże Ciało (maj/czerwiec). Dyrektorzy szkół dysponują również pewną ilością dni wolnych, które mogą rozdysponować według własnego uznania.

Jak się dowiedzieć, kiedy najbliższe dni wolne od nauki i zajęć dydaktycznych?

Aby dowiedzieć się, kiedy będą najbliższe wolne od szkoły, najlepiej skonsultować się z dyrektorem swojej szkoły lub sprawdzić kalendarz dni wolnych na stronie internetowej placówki. Tam znajdziesz aktualne informacje dotyczące wolnych dni, ferii, przerw świątecznych i innych okazji do odpoczynku. Pamiętaj jednak, że daty mogą ulegać zmianom, dlatego warto regularnie sprawdzać kalendarz szkolny.

Zimowa przerwa świąteczna 2023 – Boże Narodzenie

Przerwa świąteczna 2023 to czas, który większość ludzi spędza w gronie najbliższych, ciesząc się atmosferą radości i miłości. Wielu będzie miało okazję uczestniczyć we Mszy świętej, modląc się i dziękując za wszelkie łaski. Tradycyjne potrawy świąteczne, takie jak pierogi z kapustą i grzybami, śledzie w śmietanie czy karp smażony, nie mogą zabraknąć na świątecznym stole. Okrycie choinki i wymiana prezentów sprawią, że atmosfera będzie jeszcze bardziej magiczna. To czas gdy wszyscy starają się zjednoczyć i zapomnieć o troskach na rzecz spędzenia czasu z najbliższymi. W 2023 roku świąteczna przerwa wypada od 23 grudnia do 1 stycznia.

Terminy ferii zimowych 2024 – rozkład województw

 • Województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie: 15 -28 stycznia 2024, 
 • Województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie: 22 stycznia – 4 lutego 2024;
 • Województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie: 29 stycznia – 11 lutego 2024,
 • Województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie: 12 – 25 lutego 2024

Wolne na Święta Wielkanocne – wiosenna przerwa świąteczna

Święta Wielkanocne to jedno z najbardziej oczekiwanych okresów przez większość ludzi w Polsce. To czas, kiedy większość rodzin zbiera się razem, aby świętować i cieszyć się wspólnym czasem. Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim, które obchodzone jest jako czas zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie, w okresie Wielkanocy, Polacy przygotowują się do świąt poprzez dekorowanie domów pisankami i ozdobami. Wielką atrakcją dla dzieci jest szukanie ukrytych jajek w ogrodzie. Podczas Świąt Wielkanocnych, rodziny gromadzą się przy wielkanocnym stole, gdzie serwuje się tradycyjne dania, takie jak biała kiełbasa, żurek i wielkanocne ciasta. To wyjątkowy czas, pełen radości i wzajemnego życzliwości wśród rodzin i społeczności. W 2024 roku Wielkanoc wypada na końcówkę marca, a więc wolne od szkólł dzieci będą miały już od 28 marca do 2 kwietnia.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – kiedy wypada?

Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku odbędzie się zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Termin przeprowadzenia egzaminu przypada na 14, 15 i 16 maja 2024. Z tej okazji młodsze roczniku prawdopodobnie będą miały wtedy wolne od szkoły.

Kiedy kończy się rok szkolny? 

W Polsce uczniowie zazwyczaj kończą rok szkolny w ostatnich dniach czerwca, po zaliczeniu odpowiednich egzaminów i otrzymaniu świadectw. W 2024 ten wyczekiwany dzień nadejdzie w piątek, 21 czerwca.

Redakcja wolnedni.pl

Jesteśmy ekspertami w biznesie i dniach wolnych od pracy. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszą wiedzą i inspirować Cię!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciesz się komfortem i wygodą podczas podróży z naszymi produktami!
wolne od szkoły

Jesteś zainteresowany reklamą?

wolne od szkoły