WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej

Atrakcje » INNE ATRAKCJE

woj. śląskie
ślemień , 34-323
łączna 2

.
Cena: od 6zł do 8zł
wyślij wiadomość
Inne atrakcje Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej 1
Opis

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce i drugim w Województwie Śląskim. Odwzorowuje on układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszarze ponad 6 ha posadowionych zostało już 17 zabytkowych obiektów architektury. Nadrzędną zasadą, która przyświecała podczas translokowania budynków na teren skansenu był postulat przeniesienia możliwie maksymalnej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów, będące perełkami architektury beskidzkiej.

Zwiedzający podziwiać mogą budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., na którym swoje piętno odcisnęły działania ostatniej wojny, kuźnię z początku XX w., chałupę bogatego chłopa z 1911 r., dom z 1901 r., wzniesiony w stylu wołoskim, urokliwą "chałupę zielarki", chatę z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim oraz małomiasteczkową aptekę. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.

Ponadto na terenie parku znajdują się piwniczki - półziemianki oraz studnie - każda o innym sposobie pobierania wody. Całość uzupełniają przydrożne krzyże i kapliczki. We wnętrzach budynków zrekonstruowano wystrój oraz urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali. Autorką koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Planowana jest dalsza rozbudowa skansenu. Przeniesione mają zostać m.in. o kościół, żydowski dom modlitewny, leśniczówka oraz tartak o napędzie wodnym.

Do dyspozycji gości pozostaje parkingów dla samochodów osobowych i autobusów o powierzchni prawie 1100 m2. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Istnieje także możliwość wyporzyczenia audio-przewodnika. Na terenie skansenu funkcjonuje sklepik z regionalnymi pamiątkami oraz napojami.

Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg