WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger)

Atrakcje » SZCZYT GÓRSKI, PUNKT WIDOKOWY

woj. dolnośląskie
Szklarska Poręba , 58-580

.
Cena: bezpłatne
Szczyt górski, punkt widokowy Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) 1
Opis

szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie.
Szczyt Szrenicy widziany ze Szklarskiej Poręby
Grupa skalna Końskie Łby

Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m.

Cały masyw Szrenicy zbudowany jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, które pokrywają szczególnie wschodnią stronę zbocza. Granitowe bloki gołoborza porastają żółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa "Szrenica". Inne pochodzenie nazwy "Szrenica" ma prawdopodobnie związek ze szrenią (szadzią), która zimą pokrywa skały i drzewa.

Turystyka i narciarstwo

Na szczycie znajduje się schronisko "Szrenica", poniżej "Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej", a u podnóża schronisko "Kamieńczyk". Po czeskiej stronie na zboczu, na południe od skałki Twarożnik znajduje się schronisko Vosecka bouda.

Północne stoki Szrenicy to doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Powstało tu centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z nartostradami ze sztucznym naśnieżaniem, oświetleniem i wyciągami.
Stacja klimatyczna

Poniżej szczytu, na wysokości 1331 m n.p.m., znajduje się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, będące jednocześnie klimatyczną stacją meteorologiczną.

Na terenie obiektu
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg