WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Wielka Krokiew - Wielka skocznia im. Stanisława Marusarza

Atrakcje » INNE ATRAKCJE

woj. małopolskie
Zakopane , 34-500
Bogówka

.
Cena: od 10zł do 20zł
Inne atrakcje Wielka Krokiew - Wielka skocznia im. Stanisława Marusarza 1
Opis

Wielka Skocznia na Krokwi im. Stanisława Marusarza – skocznia narciarska w Zakopanem nazwana imieniem narciarza Stanisława Marusarza, usytuowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Potocznie nazywana Wielką Krokwią.

Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, uroczyście otwarta 22 marca 1925. Jest największą skocznią narciarską w Polsce[potrzebne źródło]. Jej obecny punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które jest potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych.

Obiekt ten jest szczególnie ceniony przez czołowych skoczków min. Adama Małysza.

Historia

Od 1990 na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody najważniejszego cyklu w skokach narciarskich - Pucharu Świata. W 2003 oraz 2004 Komisja Skoków Narciarskich FIS uznała zakopiańskie zawody PŚ za najlepsze z całego cyklu. Trzykrotnie Krokiew gościła zawodników podczas mistrzostw świata (więcej razy - sześciokrotnie - mistrzostwa świata odbywały się jedynie w Lahti). Na Wielkiej Krokwi podczas zimowej uniwersjady (2001) odbył się konkurs skoków, wtedy Łukasz Kruczek pierwszy raz w historii uniwersjady wygrał na skoczni dużej, po tym, jak triumfował także na obiekcie normalnym. Latem 2004 położono na zeskoku igelit, dzięki czemu na Wielkiej Krokwi mogą się odbywać zawody w sezonie letnim. Wielka Krokiew była areną pierwszych w historii skoków nocnych podczas zawodów Grand Prix (2004).

Charakterystyka

Obecnie jest największą skocznią w Polsce (obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle) z homologacją FIS.
Dane skoczni [edytuj]

* Punkt konstrukcyjny: 120 m
* Wielkość skoczni (HS): 134 m
* Długość rozbiegu: 91 m
* Nachylenie progu: 11°
* Wysokość progu: 3 m
* Nachylenie zeskoku: 35,5°
* Średnia prędkość na rozbiegu: ok. 91,8 km/h

Trybuny

Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 40 tys. osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 pod skocznią zgromadziła się ponad 53-tysięczna publiczność[1]. Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi udostępniane są bilety w liczbie 28 tysięcy.

Na terenie obiektu
Bar
Bar
Bufet
Bufet
Kawiarnia
Kawiarnia
Parking
Parking
Niepelnosprawny
Przyst. dla niepełn.
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Wc
WC
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg