WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Most Groszowy (Zielony mostek) w Opolu

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. opolskie
Opole , 45-070
Piastowska

.
Cena: bezpłatne
Zabytek, pomnik Most Groszowy (Zielony mostek) w Opolu 1
Opis

Zielony mostek (Most groszowy)

Od z górą stu lat kształtowało się urbanistyczne i estetyczne oblicze wyspy Pasieka. Do połowy XIX wieku cała przynależała do zamku, były tam ogrody, plantacje owocowe i zamkowa pasieka.

Zielony mostek Powołany przez władze miejskie w 1858 roku "Komitet upiększenia miasta" ze szczególną uwagą zajął się zagospodarowaniem przejętej wówczas od zamku wyspy. Rozplanowano ulice i wyznaczono działki pod luźną zabudowę willową, udostępniono mieszkańcom park zamkowy i park nad Odrą. Nowa dzielnica szybko się zabudowuje, a kiedy z końcem XIX wieku postawiono nad Młynówką Zielony Most, wyspa Pasieka bardzo się przybliżyła do miasta, wyznaczając nowy kierunek spacerów.

Zielony mostek Ulicę prowadzącą do mostku nazwano, zgodnie z jej nową funkcją, "Promenadową" (dzisiaj W A. Mozarta), bo tu się teraz promenuje. Tak jak przedtem, przed końcem XIX wieku, głównym miejscem spacerów był trakt ulicy Krakowskiej, od Rynku do stacji kolejowej. Tu przyjeżdżały pociągi z ciekawymi gośćmi ze świata, tu byty liczne cukiernie, tu zawsze cos się działo. Tę zachodnią stronę ulicy Krakowskiej, chodnik po stronie, dzisiejszych Delikatesów, nazywano wtedy żartobliwie "Drogą do małżeństwa" ("Heiratstrottoir"), co nie omieszkał zapisać w swych wspomnieniach z pobytu w Opolu w roku 1879 pan K. Urbanek z Gliwic.

Opole było teraz dumne z nowej eleganckiej dzielnicy willowej, a że głównym jej inicjatorem i twórcą był rajca miejski Ludwik Sack, postanowiono uhonorować go nadając jego imię jednej z ulic na wyspie. Ale był szkopuł: nazwisko tego pana brzmiało w Języku niemieckim dwuznacznie. Zrezygnowano więc z nazwiska pozostając przy imieniu, najdłuższą ulicę Pasieki nazwanio ulicą Ludwika (Ludwigstrasse) - to dzisiejsza Powstańców Śląskich. Ale przedwojenni mieszkańcy wyspy już nie wiedzieli, że patronem tej ulicy był wielce zasłużony dla Pasieki rajca Ludwig Sack.

Zielony mostek Zielony Mostek - charakterystyczny dla lat fin de siecle'u stalowy w konstrukcji i secesyjny w kształcie, nazywano "Mostem Groszowym" (Pfennigbrücke), jako że za przejście pobierane było groszowe myto. Obok mostku "od zawsze" stoi Grabówka, domek szwajcarski; takie "domki szwajcarskie" - niewielkie pawilony drewniane w góralskim stylu szwajcarskim - budowano dawniej w romantycznych parkach.

Dzisiaj na Pasiece poza dominującymi ciągle zabudowaniami willowymi rezydują liczne ważne i szacowne instytucje, żeby wymienić tylko Instytut Śląski, wyższe szkoły i biblioteki, szkoły muzyczna i plastyczna, redakcje prasy i radia, niemiecki konsulat. Pulsuje więc wyspa życiem jak nigdy, a stuletni już Zielony Mostek ciągle i niezmiennie pełni swą przyjazną i coraz to bardziej docenianą rolę.

źródło:www.opole.pl

Na terenie obiektu
Bar
Bar
Bufet
Bufet
Kawiarnia
Kawiarnia
Parking
Parking
Wc
WC
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg