WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Kościół Franciszkanów w Opolu

Atrakcje » KOŚCIÓŁ, BAZYLIKA, KATEDRA

woj. opolskie
Opole , 49-120
Zamkowa

.
Cena: bezpłatne
Kościół, bazylika, katedra Kościół Franciszkanów w Opolu 1
Opis

Kościół Franciszkanów

Bardzo stary, liczący już z górą sześćset lat kościół klasztorny, zbudowany w stylu gotyckim w połowie XIV wieku.

Główny jego korpus z charakterystycznymi dla gotyku przyporami i ostrołukowymi, wysokimi oknami nie miał w XIV wieku wieży, tylko sygnaturkę na dachu. Dopiero sto lat później dobudowano wieżę, ale niezbyt wysoką, bo sięgającą tylko do wysokości okapu dachu, i niewysokim hełmem.

W parterze wieży mieściła się kaplica hrabiego Jana Prószkowskiego, a później także groby jego rodziny. I dopiero z końcem XIX wieku, dokładnie w 1899 roku, nadbudowano dzisiejszą, wysoką na 43 metry wieżę w stylu neorenesansowym, z pięknym hełmem.

Jest godnym uwagi, że niemal jednocześnie, bo w latach 1896-1899, wystrzeliły w górę trzy wieże najstarszych opolskich kościołów: NMP "Na Górce", franciszkanów i kościoła katedralnego Św. Krzyża; wcześniej nad starym miastem górowała tylko wieża ratusza.

Prawie trzymetrowej wysokości krzyż na szczycie wieży nie przetrzymał wichury w 1986 roku i załamał się. Konstrukcja drewniana górnej części hełmu okazała się na tyle sfatygowana, że trzeba było ją wymienić na nową; cały hełm przy okazji pokryto nową blachą miedzianą. Wzmocniona konstrukcja umocowania krzyża wykonana pod nadzorem inżyniera Tadeusza Gruchały gwarantuje długi jej żywot.

Na terenie obiektu
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg