WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Atrakcje » MUZEUM

woj. pomorskie
Gdańsk , 80-827
Długa 46/47

telefon: (058) 301 47 33

http://mhmg.pl

.
Cena: od 5zł do 20zł
wyślij wiadomość
Muzeum Muzeum Bursztynu w Gdańsku 1 Muzeum Muzeum Bursztynu w Gdańsku 2 Muzeum Muzeum Bursztynu w Gdańsku 3
Opis

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU:
- poniedziałek nieczynne
- wtorek 10.00 - 15.00 dzień wolnego wstępu
- środa - sobota 10.00 - 16.00
- niedziela 11.00 - 16.00

MUZEUM BURSZTYNU

Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim, również ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Z uwagi na związki historyczne (istniejące przed II wojną światową Zachodniopruskie Muzeum Przyrodnicze w Zielonej Bramie), ale przede wszystkim współczesne działania, Gdańsk pretenduje do miana światowej stolicy bursztynu.

W lutym 2000r. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oświadczył, że decyzją Zarządu Miasta powołano Muzeum Bursztynu jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W czerwcu 2006 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego Muzeum Bursztynu. Jego powstanie jest istotnym elementem rozwoju turystycznej strategii miasta jak również ważnym wydarzeniem kulturalnym.

Docelowym miejscem ekspozycji zbiorów jest Zespół Przedbramia ulicy Długiej (tzw. Barbakan Gdański), usytuowany w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta.

Na sale wystawowe Muzeum Bursztynu zostały zaadaptowane wszystkie piętra Wieży Więziennej.

Rzemiosło bursztyniarskie jest szczególnie charakterystyczne dla Gdańska, bardziej niż dla innych miast, dlatego prezentowane na wcześniejszych wystawach czasowych zbiory cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Muzeum pozyskuje zbiory na zasadzie darowizn, depozytów oraz sukcesywnych zakupów. Kolekcjonowanie eksponatów odbywa się poprzez kontakty ze środowiskami rzemieślniczymi, artystycznymi oraz osobami prywatnymi, penetrację rynków antykwarycznych, muzeów i galerii. Muzeum gromadzi obiekty zarówno przyrodnicze, historyczne jak i artystyczne, aby stworzyć wielozagadnieniową ekspozycję.

Podstawowym zadaniem jest zrealizowanie wystawy stałej i utworzenie ekspozycji czasowej, dzięki której gdańska kolekcja bursztynu będzie mogła być prezentowana na całym świecie. Ekspozycje obrazują historię rzemiosła bursztynowego od czasów najdawniejszych do współczesności. Jantar przedstawiony został w różnych aspektach: geologicznym, fizycznym, chemicznym i przyrodniczym. Zobaczyć można pokłady surowca, jego wydobycie, historię szlaków handlowych, tradycję bursztynu, jako środka leczniczego, kamienia magicznego oraz materiału badawczego i artystycznego. Kolekcja opracowywana jest tradycyjnymi metodami oraz multimedialnie, z przeznaczeniem dla informatycznej bazy danych oraz w celach edukacyjnych.

źródło:(Strona Muzeum bursztynu w Gdańsku)
http://mhmg.pl/index.php?oddzial=4

Na terenie obiektu
Wc
WC
Miejscowości w regionie

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg