WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Wielka Sowa - Najwyższy szczyt Gór Sowich

Atrakcje » SZCZYT GÓRSKI, PUNKT WIDOKOWY

woj. dolnośląskie
Pieszyce

telefon: tel.(074) 8365 488

www.pieszyce.pl

.
Cena: od 2zł do 4zł
Szczyt górski, punkt widokowy Wielka Sowa - Najwyższy szczyt Gór Sowich 1 Szczyt górski, punkt widokowy Wielka Sowa - Najwyższy szczyt Gór Sowich 2 Szczyt górski, punkt widokowy Wielka Sowa - Najwyższy szczyt Gór Sowich 3
Opis

Wieża Widokowa na szczycie Wielkiej Sowy czynna jest w każdy dzień tygodnia w godzinach od 9:30 do 19:00 w okresie od 1 maja do 31 października.

Wstęp na wieżę możliwy jest na podstawie ważnego bilet wstępu.
Ceny biletów wstępu:
- bilet normalny - 4,00 zł
- bilet ulgowy - 2,00 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się (do 19 roku życia) - dzieci w wieku do lat 6 mają wstęp wolny i mogą wejść na wieżę tylko pod opieką dorosłych.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych wieża nie będzie udostępniona dla zwiedzających. źródło-www.pieszyce.pl

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, 1014,8 m n.p.m.)[1] – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polskich; położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Góra zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Zbocza Wielkiej Sowy są znakomitymi terenami narciarskimi.

Góra leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej.

Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Konstrukcja, którą możemy podziwiać na zdjęciu, znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej.

Prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm przeforsował ideę budowy trwałej kamienno-żelbetowej wieży. Prace przy jej wznoszeniu rozpoczęły się w lipcu 1905 roku, a uroczyste otwarcie, które odbyło się 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi. Wieży nadano wówczas imię Otto von Bismarcka. Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Po II wojnie światowej wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, później polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc, znajduje się w herbie tego miasta.

źródło-wikipedia

Na terenie obiektu
Kawiarnia
Kawiarnia
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg