WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Most św. Jana w Kłodzku-"polski" Most Karola

Atrakcje » INNE ATRAKCJE

woj. dolnośląskie
Kłodzko

.
Cena: bezpłatne
Inne atrakcje Most św. Jana w Kłodzku-"polski" Most Karola 1
Opis

Most św. Jana jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Kłodzka, łączący starówkę z częścią miasta zwaną Wyspą Piasek. Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu.

Według pierwszego jest to 1281 rok, data ta została wykuta pod figurą Chrystusa na krzyżu i nie zgadza się ona z drugim źródłem czyli datą 1286 rok podaną przez kronikarza Georga Promnitza. Budowę mostu w wersji pierwotnej prawdopodobnie zakończono w 1390 roku a figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVI do XVIII w. fundowane przez hojnych i zamożnych mieszczan, tworząc tym samym osobliwą galerię.

W ciągu wielu wieków istnienia most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, szczególnie w czasie wojen husyckich (1428-1434) oraz wielokrotnie był remontowany np. w latach 1626, 1701, 1889 i 1978. W przeszłości most posiadał dwie bramy mostowe tzw. Brama Mostowa Górna wzniesiona pod koniec XIII w. prawdopodobnie nie miała charakteru obronnego, tworzyła całość z murami obronnymi otaczającymi miasto i Brama Mostowa Dolna powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XV w. Obie bramy zostały rozebrane.

W 1655 roku ustawiono na moście pierwszą z sześciu ufundowanych przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę, figurę wotywną : była to Pieta i tak oto rozpoczęło się dekorowanie mostu barokowymi figurami.

Pieta (Matka Boska z ciałem Chrystusa) - Rzeźba ta umiejscowiona jest na zachodniej balustradzie mostu na największym, kaplicznym filarze i dodatkowym cokole. Wykonana została z piaskowca przez nieznanego artystę a ufundowana przez ówczesnego starostę Kłodzka, hrabiego Jana Jerzego von Götzena i jego małżonkę, Marię Elżbietę, świadczą o tym ich herby oraz wyryte poniżej figury na cokole inskrypcje w języku niemieckim : “J.G. Graf von Götzen, Landeshauptmann zu Glatz. M.E. Graefin v. Götzen geb. Gr. Von Hoditz 1655”. Pozostała część napisu jest nieczytelna.

Święty Wacław - Figurę tego świętego, patrona Czech, ustawiono na południowo-zachodniej stronie mostu naprzeciw św. Franciszka Ksawerego co miało wskazywać na podobieństwa obu postaci w sensie kompozycyjnym i ideologicznym. Rzeźba św. Wacława ustawiona została w XVIII w. o czym świadczy słabo widoczny napis : “Errichtet im Jahre 1715” co znaczy “Wykonano w roku 1715”. Wykonana została z piaskowca podobnie jak inne figury. Nieznane są informacje na temat fundatora owej rzeźby oraz nieznany jest również jej wykonawca. Autor przedstawił świętego jako rycerza dzierżącego sztandar co miało być nawiązaniem do jego sławnych czynów w obronie suwerenności państwa. W 1729 roku papież Benedykt XIV zatwierdził w 800-lecie śmierci Wacława, jego kult. W 1908 roku w Pradze, na placu św. Wacława postawiono pomnik przedstawiający go jako rycerza na koniu.

Święty Jan Nepomucen( z Nepomuka) - Fundatorem figury świętego, patrona Czech był syn hrabiego von Götzena – Franciszek w 1707 roku. Świadczą o tym wyryte na cokole herby fundatora i jego żony, z domu księżniczki Lichtenstein. Rzeźba wykonana została z piaskowca i uznana jest za bardzo przeciętne dzieło, autor nie jest znany. Figury świętego najczęściej były ustawiane na mostach i miały chronić przed powodziami.

Święty Franciszek Ksawery - Posąg przedstawiający patrona Kłodzka, ufundowany przez mieszkańców w 1714 roku jako wotum po zarazie jaka nawiedziła miasto. Świętemu towarzyszą trzej chorzy mężczyźni i Indianin trzymający tarczę z herbem Kłodzka. Rzeźba wykonana została ze słabego piaskowca dlatego przy kolejnej renowacji jaka miała miejsce w 1915 roku podjęto decyzje o zastąpieniu oryginału kopią.

źródło-www.klodzko.pl

Na terenie obiektu
Parking
Parking
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg