WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Pomnik Józefa Elsnera w Grodkowie

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. opolskie
Grodków , 49-200

.
Cena: bezpłatne
Zabytek, pomnik Pomnik Józefa Elsnera w Grodkowie 1
Opis

Pomnik Józefa Elsnera w Grodkowie

Józef Antoni Franciszek (również często spotykana forma: Józef Ksawery) Elsner (ur. 1 czerwca 1769 w Grodkowie, zm. 18 kwietnia 1854 w Elsnerowie (posiadłości, nazwanej tak od jego nazwiska - dziś w granicach Warszawy), kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, członek loży wolnomularskiej.

Już jako uczeń śpiewał w chórze kościelnym. Od 1781 uczył się i śpiewał w szkole przy klasztorze dominikanów oraz w jezuickim Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu. W tym czasie uczył się gry na skrzypcach oraz basu cyfrowanego. W 1782 w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu został wykonany jego motet 'Ave Maria gratiae plena' na dwa głosy solowe z towarzyszeniem instrumentów.

We Wrocławiu studiował teologię, następnie medycynę. Potem wyjechał na studia medyczne do Wiednia, gdzie powrócił do planów muzycznych. Przeniósł się do Brna, gdzie grał jako skrzypek w orkiestrze teatralnej. Potem pojechał do Lwowa i został tam dyrygentem w teatrze cesarsko-królewskim. W tym czasie został współpracownikiem Wojciecha Bogusławskiego, wówczas dyrektora teatru niemieckiego we Lwowie. Za zasługi na polu muzyki został odznaczony w 1823 Orderem Św. Stanisława.

W roku 1799 Elsner przeniósł się na stałe ze Lwowa do Warszawy. Do roku 1824 prowadził operę w Teatrze Narodowym. Równocześnie prowadził własną sztycharnię nut, gdzie wydawał dzieła polskich kompozytorów. Był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, działał w Resursie Muzycznej, organizując koncerty symfoniczne, pisał recenzje i artykuły do polskich i niemieckich czasopism, założył Towarzystwo Muzyki Religijnej i Narodowej.

Prowadził intensywną działalność pedagogiczną – w Szkole Dramatycznej Bogusławskiego, w Szkole Elementarnej Muzyki i Sztuki Dramatycznej, w Instytucie Muzyki i Deklamacji, w Szkole Głównej Muzyki w Szkole Śpiewu przy Teatrze Wielkim.

Członek masonerii - należał do warszawskiej loży "Pod złotym lichtarzem", później był namiestnikiem katedry w loży Świątyni Stałości, potem członkiem najwyższej kapituły, pod koniec piastując stanowisko mistrza katedry. Nauczyciel sławnych polskich muzyków Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fryderyka Chopina, który dedykował mu swoją Sonatę c-moll op. 4 na fortepian.

źródło:wikipedia

Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg