WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle

Atrakcje » ZAMEK, PAŁAC, RUINY

woj. śląskie
Wisła
Zameczek 1

telefon: 033 854 65 00   fax: 033 854 65 01

www.zamek.wisla.pl

.
Cena: bezpłatne
wyślij wiadomość
Zamek, pałac, ruiny Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle 1 Zamek, pałac, ruiny Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle 2 Zamek, pałac, ruiny Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle 3 Zamek, pałac, ruiny Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle 4
Opis

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Zamku w Wiśle - Narodowego Zespołu Zabytkowego, dzieła polskiej architektury okresu międzywojennego, Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualnie Zamek w Wiśle pełni funkcję Rezydencji Prezydenta RP i podlega ochronie Biura Ochrony Rządu. Historyczna część Zamku Górnego i Kaplica udostępniane są do zwiedzania.

Zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się od środy do soboty
w godz. 11.00, 12.30 i 14.00 w 15 - 20 osobowych grupach z przewodnikiem.

Zapisy (z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem) przyjmuje Recepcja

W zabytkowej Kaplicy odbywają się w każdą niedzielę:
- Nabożeństwo Ewangelickie o godz. 10.30
- Msza Św. o godz. 12.00

Uczestnictwo w nabożeństwie i mszy nie wymaga wcześniejszego zgłaszania.
Każdy zwiedzający oraz uczestnik nabożeństwa lub mszy winien posiadać dowód tożsamości do okazania funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.

Zamek Prezydenta RP w Wiśle zbudowany został w latach 1929 - 1930 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początków XX wieku. Był darem ludu Śląskiego - powracającego po ponad 600 lat do Macierzy - dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców.

Zamek w Wiśle jest awangardowym dziełem polskiej myśli architektonicznej i artystycznej okresu XX-lecia międzywojennego. O jego unikalności świadczy nie tylko architektura, lecz również bezprecedensowy jak na tamten okres wystrój i wyposażenie wnętrz. Współpracownikami Adolfa Szyszko-Bohusza przy projektowaniu rezydencji byli Andrzej Pronaszko i Włodzimierz Padlewski. Zamkowe wnętrza zdobiły barwne polichromie oraz unikalne w swojej formie meble wykonane ze stali chromowej, drewna, skóry i pluszu, jak również - zaprojektowane indywidualnie dla poszczególnych pomieszczeń - żyrandole, lampy i kinkiety. Większość pierwotnego wyposażenia przetrwała do dnia dzisiejszego.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy odwiedził Zamek w Wiśle na przełomie stycznia i lutego 1931 roku. Do wybuchu wojny bywał w nim regularnie i chętnie, kilka razy do roku. Zapraszał do Wisły znakomitych gości, w Zamku przebywali m.in. książę Kentu i śpiewak operowy Jan Kiepura. Podczas nieobecności Prezydenta Zamek był udostępniany do zwiedzania, przychodziły tu wycieczki dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół w regionie.

W latach okupacji hitlerowskiej Zamek zamieniony został w ośrodek dla oficerów i urzędników III Rzeszy. Najprawdopodobniej Niemcy przeprowadzili przebudowę Zamku, wymieniając zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusza płaskie dachy na spadziste.

W 1945 roku Zamek na powrót stał się rezydencją głowy państwa polskiego. Gdy w 1952 roku konstytucja PRL zniosła urząd Prezydenta, przejęty został przez Urząd Rady Ministrów. Bywali w nim najwyżsi przedstawiciele władz, m.in. Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab i Edward Gierek.

W 1981 roku Zamek przekazany został górnikom z KWK im. XXX-lecia PRL (obecnie KWK "Pniówek" z Pawłowic Śląskich).

Losem Zamku coraz bardziej interesowali się historycy sztuki i konserwatorzy zabytków. W 1994 roku całe założenie wpisane zostało do rejestru zabytków.

Starania o powrót Zamku pod opiekę Prezydenta RP rozpoczęte zostały już od początku lat 90-tych. Dzięki wsparciu ze strony lokalnych władz oraz przedstawicieli różnych środowisk, zaowocowały one sukcesem w 2002 roku. Z inicjatywy Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego bezzwłocznie rozpoczęty został kompleksowy remont i konserwacja. W jego wyniku ocalony został unikatowy zabytek, dotychczas stosunkowo mało znany. Odtworzone zostały wszystkie wnętrza reprezentacyjne Zamku, łącznie z restauracją barwnych polichromii autorstwa Andrzeja Pronaszki i odnowieniem wszystkich zachowanych mebli i elementów oświetlenia. Jednocześnie Zamek poddany został modernizacji i przystosowany do współczesnych standardów rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej.

Na Rezydencję Prezydenta RP Zamek - Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle - składają się następujące obiekty:

* Zamek - historyczna rezydencja Prezydenta RP Ignacego Mościckiego,
* Drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku,
* Zamek Dolny wraz z Gajówką.

Zamek - podobnie jak w okresie międzywojennym - udostępniony jest do zwiedzania. We wnętrzach przygotowywane są wystawy ukazujące działalność Prezydentów RP. W pieczołowicie odrestaurowanej kaplicy w listopadzie 2004 roku odbyła się pierwsza msza.

Turyści mogą spędzić urlop i wakacje w Zamku Dolnym i Gajówce. Możliwe jest również organizowanie konferencji i szkoleń. Szczegóły oferty w dziale REZERWACJA.

Walorem Wisły od lat są piękne krajobrazy, interesujące szlaki turystyczne, zimą - liczne tereny i wyciągi narciarskie. Pod wpływem sukcesów wielokrotnego mistrza świata i medalisty olimpijskiego w skokach narciarskich Adama Małysza, realizowana jest budowa w Wiśle-Malince nowoczesnej skoczni narciarskiej. Wisła naprawdę ma się czym poszczycić. Zamek Prezydenta RP jest kolejną atrakcją miejscowości i całego regionu.
źródło-www.zamek.wisla.pl

Na terenie obiektu
Bar
Bar
Bufet
Bufet
Kawiarnia
Kawiarnia
Parking
Parking
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg