WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. zachodniopomorskie
Kołobrzeg , 78-100

http://www.latarnia.kolobrzeg.pl

.
Cena: bezpłatne
Zabytek, pomnik Latarnia Morska w Kołobrzegu 1
Opis

Latarnia Morska Kołobrzeg – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Kołobrzeg, w województwie zachodniopomorskim.

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze (około 34 km na zachód), a Latarnią Morską Gąski (około 22 km na wschód).

Informacje ogólne

Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona do zwiedzania.

Historia

Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie.

W II połowie XIX wieku do wskazywania statkom drogi wykorzystywano, zasilaną olejem, lampę z soczewką Fresnela umieszczoną na wysokości około 8 m n.p.m. o zasięgu około 6 Mm.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej nowy budynek przeznaczony na stację pilotów, z wysoką na 25 m wieżą, wykorzystywaną jako latarnia morska. Zasięg tej latarni wynosił 8 Mm, a źródło światła znajowało się na wysokości 14 m n.p.m.

W 1909 roku lekki budynek ryglowy zastąpiono solidniejszą budowlą z cegły. Zasięg latarni wzrósł do 12 Mm, a zasilane gazem światło żarowe znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

W 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Wkrótce po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni. Wybudowano ją w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty potężnych zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie).

W latach 1979-1981 dokonano kapitalnego remontu latarni, wymieniając między innymi laternę oraz schody.

Dane techniczne

* Położenie: 54°11'17" N 15°33'22" E
* Wysokość wieży: 26 m
* Wysokość światła: 36 m n.p.m.
* Zasięg światła: 16 Mm (29,6 km)
* Sektor widzialności światła: 079,5°-242°(162,5°)
* Charakterystyka światła: Błyskowe
o Światło: 1 s
o Przerwa: 2 s
o Okres: 3 s

Na terenie obiektu
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg