WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. małopolskie
Kraków , 31-010
Rynek Główny 31

.
Cena: bezpłatne
Zabytek, pomnik Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie 1
Opis

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie, przez Krakowian zwany również Adasiem, znajduje się na Rynku Głównym, u wylotu Sukiennic w kierunku ulicy Siennej.

Pomnik powstał według projektu Teodora Rygiera, uroczyste odsłonięcie nastąpiło 16 czerwca 1898 r, czyli w 100 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.

Pomnik przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród".

17 sierpnia 1940 r. pomnik został zniszczony przez hitlerowców okupujących miasto. Po wojnie pomnik został zrekonstruowany z elementów odnalezionych w 1946 r. na złomowisku w Hamburgu.Elementy kamienne wykonano z Sjenitu Kośmin wydobywanego w Piławie Górnej na Dolnym Śląsku. Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło 26 listopada 1955, w 100 rocznicę śmierci wieszcza.

Obecnie Adaś jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów. To najczęściej fotografowany i najbardziej rozpoznawany pomnik Krakowa. Stanowi również centrum wielu uroczystości, manifestacji, happeningów. To pod Adasiem kibice krakowskich drużyn świętują sukcesy sportowe. Co roku pod pomnikiem rozpoczyna się konkurs szopki krakowskiej. Tradycją jest, iż w dniu imienin wieszcza 24 grudnia krakowskie kwiaciarki składają kwiaty u stóp poety.

Z pomnikiem wiąże się nowa krakowska tradycja popularna wśród krakowskich maturzystów. W czasie studniówek abiturienci obskakują na jednej nodze postument, wierząc, że liczba okrążeń równa będzie ocenom z ich matury. Również żołnierze przechodzący do rezerwy spotykają się pod pomnikiem i robią "pompki", głośno skandując przy tym nazwy miesięcy, które spędzili w wojsku.

źródło: wikipedia

Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg