WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Pomnik Fontanna Neptuna w Gdańsku

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. pomorskie
Gdańsk , 80-001

.
Cena: bezpłatne
Zabytek, pomnik Pomnik Fontanna Neptuna w Gdańsku 1
Opis

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Zlokalizowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska - na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa. Rzeźba przedstawiająca boga morza Neptuna została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Hausena wg projektu Gerdta Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke.

Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen (autorem projektu - Abraham van den Blocke).

Cechy architektoniczne fontanny nawiązują do manieryzmu flamandzkiego.

Manierystyczna w swej koncepcji figura rzymskiego boga mórz i oceanów - Neptuna zbudowana jest w oparciu o łamaną linię (nawiązanie do figury serpentinata), przeznaczona jest do oglądania ze wszystkich stron. Wygląd rzeźby wskazuje na to, że autor znał rzeźby antyczne: głowa Neptuna przypomina głowę z posągu konnego Marka Aureliusza, zaś tors jest być może nawiązaniem do Torsu Belwederskiego. Powyższe analogie świadczą o tym, że XVII-wieczna fontanna Neptuna jest jednym z nielicznych przykładów obecności rzeźby antycznej na terenach Gdańska.

W 1762 Jan Karol Stender przebudował podstawę fontanny. Otrzymała wtedy bogato zdobiony styl rokokowy.

Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona w 1954r.

źródło: wikipedia

Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Atrakcje
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg