WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Twierdza Kłodzka

Atrakcje » ZABYTEK, POMNIK

woj. dolnośląskie
Kłodzko , 57-300
Grodzisko 1

http://www.klodzko.pl

.
Cena: od 3zł do 6zł
Zabytek, pomnik Twierdza Kłodzka 1 Zabytek, pomnik Twierdza Kłodzka 2 Zabytek, pomnik Twierdza Kłodzka 3
Opis

Godziny otwarcia:

* w miesiącach XI — IV od godz. 9:00 do 16:00 (kasa biletowa do godz. 15:00)
* w miesiącach V — X od godz. 9:00 do 19:00—zwiedzanie (kasa biletowa do godz. 18:00)

Ceny biletów:
1. twierdza

7,00 zł — normalny

5,00 zł — ulgowy
2. twierdza+labirynt
14,00 zł — normalny
10,00 zł — ulgowy

Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki. Spoglądając na twierdzę od strony Rynku widzimy tylko jej niewielką część. Dopiero przekraczając fosę i wchodząc do warownej budowli porażeni jesteśmy jej ogromem.

Krótka historia
Twierdza posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m.n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. Szlak był częścią słynnego Szlaku Bursztynowego. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981. Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. W roku 1459 Ziemia Kłodzka podniesiona została przez czeskiego króla Jerzego z Podiebradów do rangi hrabstwa. Od tego czasu zamek zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta. Swój obecny kształt twierdza zawdzięcza głównie królowi pruskiemu Fryderykowi II. Jednym z elementów jego wielkiego planu była budowa twierdz sudeckich w Kłodzku, w Srebrnej Górze oraz w Nysie. W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon – centralne dzieło obronne twierdzy. Głównym architektem i projektantem był holenderski inżynier Gerhard Cornelius Walrave. Donżon (z francuskiego serce) otoczony jest łańcuchem bastionów, redut, kleszczy i fos wewnętrznych. W donżonie znajdują się trzypoziomowe kazamaty i magazyny o głębokości dochodzącej do 20 metrów. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów. Twierdza należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Obronny charakter twierdza straciła na mocy rozkazu gabinetowego z 1877 roku. Twierdzę zaczęto przekształcać w magazyny oraz w więzienie. W lochach twierdzy wieziono także polskich żołnierzy Powstania Styczniowego. Szczególnie złą sławą twierdza okryła się podczas II wojny światowej. Niemieccy żołnierze w twierdzy urządzili bowiem salę tortur, a w lochach twierdzy zamordowali ponad 200 fińskich żołnierzy. Po koniec II wojny światowej działający do dziś koncern AEG produkował tu na zlecenie Hitlera aparaty radiowe do łodzi podwodnych (U-boot) oraz rakiet V1 i V2.

Teraz twierdza ma charakter typowo turystyczny. Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej bramy twierdzy, do której dochodzimy od Rynku jedną z najstarszych ulic miasta – ulicą Czeską. Na bramie widnieje orzeł pruski z berłem i jabłkiem oraz literami FR na piersiach, co oznacza Fryderykus Rex (Fryderyk Król).

Za bramą w zboczu twierdzy wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt na twierdzy Wojciecha Kętrzyńskiego, który w latach 1865-1866 więziony był tutaj za udział w Powstaniu Styczniowym. Kierując się w górę dochodzimy do kasy biletowej. Przechodząc dalej wychodzimy na dziedziniec tumski. Nad wyjściem widnieje napis DOM-COURTINE, skrót od słów „Deo Optimum Maximum” (Bogu Najwyższemu). Jest to pamiątka po istniejącej w tym miejscu do 1627 roku kolegiacie augustiańskiej, w której napisany został ponoć Psałterz Floriański. Po lewej stronie widoczny jest Bastion Dzwonnik, poniżej zaś Ciemna Brama, w której znajduje się Studnia Tumska pochodząca z 1393 roku. My skręcamy w prawo i kierujemy nasze kroki w górę. Po prawej stronie ujrzymy postać Ludomiły Valeskiej – legendarnej władczyni warowni. Idziemy w górę i wchodzimy na dziedziniec znajdujący się między Bastionem Alarmowym, a Bastionem Wysokim.

Dalej wchodzimy na platformę artyleryjską Bastionu Widokowego. Stąd rozpościera się wspaniały widok na miasto oraz na pasma górskie oplatające Kotlinę Kłodzką. Z tyłu zobaczyć można krawędź Bastionu Wysokiego i dalej na północ Donżon, od niedawna dostępny już dla turystów. Z Bastionu Widokowego kierujemy się w stronę Bastionu Niskiego, gdzie mieści się lapidarium, w którym znajdują się renesansowe płyty nagrobne z Radkowa i Złotego Stoku oraz elementy zabytkowej kamieniarki z rozebranych w Kłodzku budynków.

Chodniki minerskie
W towarzystwie przewodnika zwiedzić możemy także labirynt chodników minerskich. Jest to sieć korytarzy wydrążonych w skałach po stokami bojowymi twierdzy wybudowanych w XVIII wieku. Podziemne chodniki służyć miały do wysadzania stanowisk artyleryjskich nieprzyjaciela oblegającego twierdzę oraz likwidowania podkopów wroga. Łączna długość korytarzy wynosi ok. 40 km. Ponieważ chodniki nigdy nie były wykorzystane, do dzisiejszych czasów przetrwały w nie zniszczonej formie.

źródło - kłodzko.pl

Zdjęcia przedstawiają widok z twierdzy Kłodzkiej na miasto.

Na terenie obiektu
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Wc
WC
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg