WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Góra Wszystkich Świętych

Atrakcje » SZCZYT GÓRSKI, PUNKT WIDOKOWY

woj. dolnośląskie
Nowa Ruda

.
Cena: bezpłatne
Szczyt górski, punkt widokowy Góra Wszystkich Świętych  1
Opis

Góra Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen Berg) (648 m n.p.m.) - szczyt z punktem widokowym w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich.

Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na wschód od centrum Nowej Rudy .

Jest to kopulaste wzniesienie , o dość stromych zboczach, z wyraźnie zaznaczonym, odsłoniętym wierzchołkiem, w większości pokrytym łąkami. Zbocza poniżej szczytu porastają niewielkie lasy mieszane z przewagą drzew liściastych, oraz zagajniki. Na szczycie znajduje się kamienna, okrągła wieża widokowa, o wysokości około 15,0 m, wzniesiona w 1913 roku przez Glatzer Gebirgsverein z miejscowego, czerwonego piaskowca, z której rozciąga się piękny widok na: Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika. Nad wejściem wierzy znajduje się płaskorzeźba feldmarszałka Helmuta von Moltkego, który został patronem tej budowli - Moltketurm. Jej poprzedniczką była mini-wieża z 1889, o wysokości 2,8 metra. W latach 80. XX wieku zaczęła niszczeć - zawalił się balkonik oraz schody. W ostatnich latach odremontowana, jest znowu dostępna dla turystów.

W przeszłości obok wieży istniało także niewielkie schronisko turystyczne - Luckasbaude, z kilkoma miejscami noclegowymi. Niewielki obiekt z płaskim dachem został, jak większość tego typu budynków po 1945, zdewastowany i przestał istnieć. Do dzisiaj pozostały ruiny ścian.

źródło-wikipedia

Na terenie obiektu
Parking
Parking
Punkt_widokowy
Punkt widokowy
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg