WolneDni.pl - Noclegi, kwatery, hotele, apartamenty, domki letniskowe, agroturystyki od morza po góry.

Katedra św.Jana Chrzcziciela

Atrakcje » KOŚCIÓŁ, BAZYLIKA, KATEDRA

woj. zachodniopomorskie
Kamień Pomorski , 72-400
ul.Plac Katedralny

telefon: 782400227

morze.dobrynocleg.pl

.
Cena: bezpłatne
wyślij wiadomość
Kościół, bazylika, katedra Katedra św.Jana Chrzcziciela 1
Opis

Najważniejszym zabytkiem jest wznoszona od XII do XIII w. romańsko-gotycka katedra pw. św. Jana Chrzciciela, jedna z najstarszych świątyń na Pomorzu Zachodnim. Olbrzymią neogotycką wieżę z 1934 r. wieńczy czterospadowy hełm. Ściany z przyporami zdobi terakotowy fryz. Budynek na planie krzyża łacińskiego ma układ bazylikowy o sklepieniu krzyżowo-żebrowym oraz gwiaździstym w nawie południowej.

Przestronne wnętrze rozjaśnia światło z wąskich ostrołukowych okien. Białe ściany kontrastują z czerwoną cegłą wykończeń i malowanymi motywami roślinnymi. Na sklepieniu nawy głównej piękny fresk z XIV w. przedstawia Chrystusa w czasie Sądu Ostatecznego. Sklepienie prezbiterium zdobi polichromia romańska z XIII w. z rajskim ogrodem. Pod stropem gotycki krucyfiks z połowy XV w. ukazuje Chrystusa jako Drzewo Życia, a w apsydzie warto zwrócić uwagę na XIII-wieczną polichromię ze sceną Ukrzyżowania, odkrytą w 1940 r. Obraz olejny z Brzozdowiec (spod Lwowa) z Jezusem Ukrzyżowanym słynie z licznych cudów, z których pierwszy odnotowano w maju 1746 r. w domu Jadwigi Dolińskiej. W następnym roku arcybiskup Lwowa Mikołaj Wyżnicki polecił umieścić go w kościele. W 1945 r. repatrianci z Brzozdowiec przywieźli go tutaj. Z elementów romańskich zachowały się tylko portale w transepcie. Północny wykonano z granitu, z którego pierwotnie zamierzano zbudować całą katedrę. Warto zwrócić uwagę na wczesnogotycką chrzcielnicę otoczoną piękną XIV-wieczną kratą, a także na płytę nagrobną jednego z proboszczów katedry Markwarta von Trallofa zmarłego w 1370 r.

W południowym ramieniu transeptu, gdzie było niegdyś główne wejście do świątyni, stoi barokowy ołtarz z Trzęsacza, wykonany przez Sellina, ludowego artystę z Wolina. Malowidło w górnej części ukazuje scenę Zmartwychwstania Chrystusa, poniżej Ukrzyżowania a w predelli - Ostatnią Wieczerzę. Prezbiterium oddziela piękna barokowa krata kuta w zawiłe ornamenty. Z lewej strony wiszą sceny pasyjne wykonane w pracowni Lukasa Cranacha.

W ołtarzu głównym późnogotycki bogato złocony i rzeźbiony tryptyk przedstawia w części środkowej Wniebowzięcie Matki Boskiej, a na skrzydłach - sceny męczeństwa Jana Chrzciciela i św. Faustyna. Rzeźbioną barokową ambonę w głównej nawie zdobią pyzate aniołki i czterej ewangeliści.

Nad wejściem umieszczono słynne barokowe organy ufundowane w 1669 r. przez księcia i biskupa kamieńskiego Ernesta Bogusława de Croya. Instrument kosztował 4 tys. talarów, co odpowiadało wartości prawie 90 kg czystego srebra. Początkowo składał się z 2260 piszczałek, a po odbudowie liczy aż 3300 piszczałek oraz 47 głosów i jest uważany za jeden z najlepszych w Polsce. Pierwszy koncert w katedrze kamieńskiej zorganizowano w 1672 r., a od początku lat 60. XX w. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

W podziemiach pochowano wszystkich kamieńskich biskupów, jednak krypty nie są udostępnione dla turystów. Można za to zwiedzić skarbiec na piętrze, w pomieszczeniach wcześniej prawdopodobnie zajmowanych przez kanoników. Pozostała po nim tylko nazwa, gdyż zbiory z tysiącem cennych eksponatów zaginęły bez śladu w 1945 r. Obecna wystawa prezentuje stare zdjęcia i kilka zabytków sakralnych - cynowe kielichy mszalne, ornaty i medale.

Kwadratowy otoczony krużgankami XIV-wieczny wirydarz jest usytuowany przy północnej ścianie bocznej. Pośrodku na miejscu studzienki od 1967 r. stoi granitowa chrzcielnica z XII w., a wokół rosną stare drzewa: tuje, lipy, żywotnik (obwód pnia 195 cm), zimozielony ostrokrzew (obwód 40 cm - jeden z najstarszych okazów w Polsce) i 350-letni dąb, a ściany porasta dzikie wino. W krużgankach dziedzińca wyeksponowano płyty nagrobne dostojników chowanych niegdyś w krypcie.

Na terenie obiektu
Parking
Parking
Miejscowości w regionie

Noclegi
w pobliżu

Dodaj nocleg

Lokale
w pobliżu

Dodaj nocleg